فایبر سمنت یا ورق سیمانی(سمنت برد)ترکیبی منحصر به فرد و عاری از آزبست است که در آن الیاف طبیعی یا بافتی از سیلیکات یکپارچه شده تا ثبات این محصول در تمامی شرایط اقلیمی تضمین گردد.فایبر سمنت(سمنت برد) عمدتا در نمای ساختمان، دیوارهای داخلی وخارجی، کف و سقف به کار برده می شود و از آنجا که رطوبت آسیبی به این محصول نمی رساند،می توان از آن در محل های مرطوب مانند حمام،دستشویی و آشپزخانه ساختمان استفاده کرد.

در كل اجراي فايبر سمنت بردها طي مراحل زير قابل انجام است:

نصب صفحات ال شكل در امتداد هم بر روي ديوار ساختمان صورت می‌گیرد. سپس صفحه عايق بر روي ديوار ساختمان نصب می‌گردد. در مرحله بعد نصب پروفیل‌های حامل عمودي به‌وسیله ميخ پرچ بر روي صفحات ال شكل انجام می‌گیرد. نماي خشك مورداستفاده در قاب‌های آلومينيومي گذاشته شده و از هر چهار سمت درزگير قرار داده می‌شود. نماي خشك به‌کاربرده شده بسته به نوع اتصال با بدنه ساختمان محكم می‌شود

الياف سلولزي كه در اين صفحات استفاده شده است آن‌ها را در مقابل تنش‌های فشاري و كششي كه در اثر تغييرات دمايي به وجود می‌آیند مقاوم ساخته و مانع از ايجاد عيوب و نقص‌های مختلف مانند ترک‌خوردگی و اعوجاج می‌شود.

قابليت خمشي زياد به پانل‌های سيماني الياف دار اين امكان را می‌دهد كه در نماي داخلي و خارجي، ديوارهاي داخلي و بيروني و پوشش سقف و كف ساختمان‌ها عملكرد بسيار خوبي داشته باشند. در ايران سمنت پلاست ازجمله مصالح جديد محسوب می‌شود كه حاصل شکل‌دهی بتن مخصوصي كه از سيمان سفيد، پودر سنگ، ماسه، افزودنی‌های بتن (رزين پلی‌استر و هاردنر) تشكيل شده است و نيز رنگدانه هاي رنگي می‌باشد. در حقيقت سمنت پلاست حاصل مخلوط كردن بتن و پليمر با همديگر است كه مشابه با سنگ‌های طبيعي تركيبات رنگي بسيار زيبايي را در خود جای‌داده است.

فايبر سنت بردها در برابر آتش‌سوزی دوام و پايداري زيادي داشته و نيز در مقابل صوت، حرارت و رطوبت عایق‌های مناسبي هستند. اين محصولات نسبت به محصولات مشابه، در برابر جذب و عبور رطوبت مقاومت بالاتري را از خود نشان می‌دهند. اين پنل ها بااینکه در وضعيت غوطه‌وری، آب فراواني را جذب می‌کنند و مقاومت خمشي آن‌ها كم می‌شود، بااین‌حال بعدازاینکه خشك می‌شوند بدون اينكه تغييري در ابعاد خود داشته باشند مجدداً مقاومت خمشي اوليه خود را بازمی‌یابند. اين محصول درصورتی‌که بكار گرفته شود می‌تواند تأثیرات قابل‌توجهی در پايين آوردن ميزان مصرف انرژي و آلودگي صوتي در ساختمان‌ها داشته باشد.

فايبر سمنت بوردها مقاومت و پايداري زيادي در برابر اشعه خورشيد و نيز شرايط آب و هوايي مختلف نظير دماهاي بالا و به‌ویژه دماهاي زير صفر از خود نشان می‌دهند. همين موضوع استفاده بدون محدوديت از اين محصولات را در پوشش نماي ساختمان، مانند محصولات مشابه ازجمله سيستم دراي وال، امکان‌پذیر ساخته است.

با در نظر گرفتن اين موضوع كه سطح پانل‌های سيماني الياف دار بسيار صاف است، سطح پنل را می‌توان بعدازاینکه عمليات مربوط به نصب آن صورت گرفت بدون اينكه نيازي به نازک‌کاری باشد رنگ‌آمیزی كرد و يا بر روي سطح آن کاغذدیواری و يا هرگونه روكش PVC و ورق HPL را اجرا كرد.

از ديگر مزاياي فايبر سمنت بوردها این‌که آن‌ها به محیط‌زیست آسيبي وارد نمی‌کنند و هیچ‌گونه مواد مضري همچون آزبست در ساختار آن‌ها وجود ندارد و در برابر حشرات و جانوران و عوامل موذي نظير قارچ‌ها و موش‌ها مقاومت لازم را دارند.

تصاویر زیر نمونه های از پروژه های نمای فایبر سمنت برد تالار مرکزی اراک ، در شرکت ابرابون کیش می باشد.

طرح‌های مختلف فايبر سمنت برد

از طرح‌های مختلف فايبر سمنت می‌توان طرح سنگ، طرح چوب، طرح چرم و طرح‌های ساده اشاره كرد كه در ادامه ویژگی‌های هرکدام از این‌ها بيان می‌شود:

  • طرح‌های Flexy Board:

اين طرح‌ها داراي ضخامت‌های مختلفي هستند. ابعاد آن‌ها 120 در 240 سانتی‌متر است كه قابليت استفاده در هر نقطه از فضاي داخلي و نماي خارجي ساختمان را دارند. در اين طرح‌ها از ضخامت‌های مختلف براي نقاط مختلف استفاده می‌شود، به‌طوری‌که براي كف ساختمان ضخامت 15 میلی‌متر و براي ديوارهاي ساختمان ضخامت 8 الي 12 میلی‌متر و براي سقف ضخامت 4 الي 6 میلی‌متري بكار برده می‌شود.

  • طرح‌های Plank Green:

اين نوع فايبر سمنت بردها مشابهت زيادي با چوب دارند و ابعاد آن‌ها به‌صورت 400×20×0.8 سانتی‌متر است. كاربرد اين طرح از فايبر سمنت بوردها در نماي ساختمان ويلاها و دكوراسيون داخلي می‌باشد.

  • طرح‌های Decopanel- Recco & Stucco & Cassiano:

اين نوع تزئيني طرح سنگ و چرم و چوب دارد و ابعاد آن‌ها به‌صورت 400×20×0.8 سانتی‌متر می‌باشد. كاربرد آن‌ها بيشتر به خاطر جذاب‌تر و زيباتر ساختن نما در دكورهاي داخلي و نماهاي تركيبي ساختمان است.

  • طرح‌های Ceiling:

اين محصولات داراي ابعاد 120×60×40 سانتی‌متر هستند و كاربرد آن‌ها در سقف كاذب تايلي می‌باشد كه با استفاده از اقداماتي نظير نورپردازي و … شيارهاي روي تايل ها زيباتر می‌شود.

بهره‌گیری از اين طرح‌های گوناگون كمك زيادي در جهت اجراي سريع و مقاوم‌تر يك ساختمان می‌کند.

نصب پانل سيماني الياف دار

فايبر سمنت بردها به‌عنوان صفحات سيماني الياف دار می‌توانند بر روي نماهاي ساختمان‌های اداري، بازرگاني، مسكوني و ويلايي مورداستفاده قرار گيرند. صفحات سيماني فايبر سمنت برد در يك تقسیم‌بندی دو نوع طرح چوب و ساده را شامل می‌شوند.

اين صفحات به‌صورت خشك و بدون ملات اجرا می‌شوند. ضمن اينكه اجراي اين صفحات با تركيب شاسي كشي و اتصالات پروفيل و پيچ بر روي نماهاي ساختمان صورت می‌گیرد.