یکی از روشهای اجرای نما ، استفاده از روش سنگ خشک است . دلیل اینکه مشخصات فیزیکی و شیمیایی سنگ متغیر بوده و عموماً سازندگان و مجریان نما هم به جهت تخصصی و هم به لحاظ مسائل مالی به این مشخصات توجه نمی نمایند و بعضا بهای تمام شده و نیز ظاهر و زیبایی سنگ بر مشخصات فیزیکی و شیمیایی آن ارجهیت پیدا می کند ، لذا ممکن است پس از سپری شدن مدتی از زمان نصب ، اتصال سنگ و ملات پشت  آن کم شده و سنگ از جای خود حرکت کرده و یا حتی سقوط نماید . حتی استفاده از روشهای اسکوپ مرسوم هم در بسیاری از مواقع ممکن است که کارساز نباشد .

با پیدایش روشهای مدرن و جدید در اجرای نمای ساختمان و استفاده از روشهای نصب خشک و استفاده از زیر سازی فلزی ، این امکان حاصل شد که زمان نگاه دقیق تری به مشخصات فیزیکی و شیمیایی سنگها ، ملات از عملیات اجرای نمای سنگ حذف شده و با بهره گیری از اتصالات فلزی استیل و مقاوم در برابر تنش و شرایط جوی عمر و ماندگاری نمای سنگ به طور چشمگیری افزایش یابد .

شرکت ایرابون کیش با در اختیار داشتن یراق آلات تخصصی اجرای نمای سنگ خشک آمادگی دارد تا نسبت به ارائه مشاوره و نیز جزییات فنی مربوطه به تمامی مجریان و مهندسین مشاور ، خدمات فوق الاشاره را ارائه نماید .

جهت آشنایی بیشتر با نمای سنگ

سنگ طبیعی یکی از متریال هایی است است که به دلیل دوام ، مقاومت و کیفیت های زیباشناختی که به ساختمان اعطا می کرده است؛ برای زمان بسیار طولانی در ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته است. در قرن بیستم از زمانی که زمزمه های استفاده از سازه های بتن مسلح به گوش رسید نقش اجرای سنگ طبیعی فقط به عنوان پوشش های نهایی در ساختمان تغییر کرد. در واقع نقش اجرای سنگ طبیعی در ساختمان کمرنگ نشد بلکه امروزه شاخصه های منحصر به فرد آن مانند اصالت و روح دادن به ساختمان به عنوان یک متریال پوشش نهایی کاربرد زیادی دارد.

بنابر این طیف وسیعی از آپشن ها برای انتخاب نوع سنگ و پوشش نهایی آن وجود دارد که امکان استفاده از انواع متنوعی از پوشش نما را ایجاد می نماید. در طی سیر تکاملی در طول سال ها پوشش نمای سنگ با پیشرفت های چشم گیری مربوط به نوع اتصالات پنل های سنگی به زیر سازی همراه بوده است. روش های اتصال مستقیم و یا غیر مستقیم سنگ امروزه در دسترس هستند و راه حل های مناسبی برای به کارگیری هر نوع سنگ در ساختمان وجود دارد. اما با وجود حتی محاسبه کاراکتر های مقاومتی سنگ در برخی ساختمان سازی های اخیر ، با پوشش نمای سنگ ، بعضی آسیب ها و خساراتی مشاهده شده است.

هرگونه خسارت و آسیب کوچکی در یک ساختمان می تواند به مشکلات بزرگی تبدیل شود. اما وقتی این آسیب ها در نمای یک ساختمان وجود داشته باشد موقعیت بسیار جدی تر می شود. خسارت ها در نماهای ساختمان در بیشتر موارد کیفیت های زیبایی شناختی کل ساختمان را خدشه درا می نماید و باعث مشکلاتی از قبیل نفوذ رطوبت و آسیب به عایق بندی ساختمان می شود.

در هنگام اجرای نمای خارجی ساختمان با استفاده از پوشش سنگ مورد دیگری وجود دارد و نباید مورد غفلت قرار گیرد ریسک جدا شدن و فرو افتادن سنگ اجرا شده در نما است که می تواند جان مردم را به خطر بیندازد. بنابراین آسیب ها و تغییر شکل های موجود در نمای خارجی می تواند بسیار جدی باشد و این خسارت و اهمیت زیاد آن می تواند به دلایل بسیار کوچک ایجاد شده باشد.

در هر صورت تکنیک های اجرای نما ، نتیجه نهایی مربوط به کیفیت و دوام خوب نیاز دارد که انطباق مناسبی میان ویژگی های روش های اجرایی مربوط به طبیعت زیرسازی بنایی که سنگ های نما بر روی آن نصب می شود با نوع اتصالات انتخاب شده و در نهایت نوع سنگ مصرفی برقرار باشد.

در حالی که اغلب این روش های اجرایی به درستی اجرا نمی شوند ، که می تواند به دلیل این باشد که این روش ها به خوبی شناسانده نشده اند یا به دلیل مسائل مالی ، فقدان آموزش کافی به نصاب ها یا به دلیل عدم نظارت کافی.

کاربرد نامناسب پوشش سنگ ، به کاربردن فقط یک تکنیک اجرایی شناخته شده به خاطر سابقه قبلی آن ، ممکن است خروجی نهایی را نامطلوب نماید. این موضوعات به طور جدی بر روی استفاده از سنگ های طبیعی در طراحی نمای ساختمان تاثیر می گذارد، اطلاعات نادرستی را درباره دوام سنگ و پروسه تولید آن به استفاده کنندگان اصلی آن ارائه می نماید.

تعداد زیادی از تغییرات ناخواسته ظاهری و عملکردی مشاهده شده پوشش نمای سنگ در طول عمر یک ساختمان به طور مستقیم به جنس خود سنگ نما مربوط نمی شود بلکه به دلیل انتخاب نوع سنگ نامناسب و یا نصب غیر صحیح اتصالات مربوط به سیستم های زیر سازی می باشد . این نوع از خطا ها مزایای بالقوه نمای سنگ را به طور کلی ضایع کرده و هزینه های بالای بازسازی را به صاحبان این ساختمان ها تحمیل می نماید.

VECO-A-1040

اصطلاح مرسوم سنگ خشک برای اهالی و دست اندرکاران ساختمان سازی به چه معناست؟

آیا واقعا در ساختمان سازی دسته بندی به نام خشک و تر برای انواع سنگ های ساختمانی متصور است؟

تفهیم مناسب روش های اجرایی مشخص شده در دستورالعمل ها به یک دانش قبلی مربوط به گونه های متفاوت سنگ طبیعی آذرین ، رسوبی و تخته سنگ های دگرگون و شاخصه های اصلی هر کدام از آن ها به لحاظ تخلخل ، فشردگی ، نفوذ پذیری و درصد جذب رطوبت نیاز دارد . انواع مختلفی از پرداخت های نهایی با بافت های گوناگون که می تواند بر روی سنگ اجرا شود شامل پولیش کردن ، چکش خورده ، شیار خورده ، ابزار خورده، با بافت های زبر و خشن ، کریستالی ، سندبلاست شده ، نرم شده و یا خراشیده شده . برای مشخص کردن وجود هر کدام از شاخصه های ذکر شده بر روی سنگ ها می توان آزمایشاتی را بر روی سنگ ها اجرا نمود مطابق با استانداردهای اروپایی Np En 1469 . این آزمایش ها امکان ارزیابی کیفیت پوشش های سنگی از نظر شرایط اجرایی که این سنگ ها باید در آن ها مورد استفاده قرار گیرند را ایجاد می نماید.

VECO-A-2000